Egy laikus ember azt mondaná, a csökkenő árak nagyon is jók.. Ezt tapasztalatból mondom, nagyon sok emberrel, cégvezetővel beszélek naponta telefonon, személyesen, és néha megdöbbentő dolgokat mondanak. Ezzel semmi baj, mert igazából nem nekik dolguk az, hogy megértsék magát a pénz értékét, de azért jó ha tisztában vannak vele.
Már sokan kezdenek rájönni, és beletörődni, hogy az infláció kismértékben gazdaság élénkítő hatással bír. Ez egy van. Igaz megoszlik a vélemény, de a többség azt mondja hogy 0 és 15% közötti infláció jó hatással van a gazdaságra, e felett viszont már káros rá. A deflációt már nehezebb megfogalmazni, hisz ott mondhatni csökkenő árakat tapasztalunk. Ha végig gondoljuk, melyik az a cég, munkás, aki csökkenő árak mellett egyáltalán vállalná azt, hogy ő dolgozik. A válasz, egy idő után senki. A cégek bezárnák a gyáraikat, a munkások elveszítenék a munkát, nem lenne pénz, nem lenne mit enni, na jó azért ez elég durva következtetés, hisz a gazdaság helyre állítja mindig saját magát.
Tehát amikor ott vagyunk, és sopánkodunk, hogy mennyire változnak az árak, olyankor gondoljunk erre is. Az más kérdés, hogy hazánkban sok termék ára a jövedelmi viszonyunkhoz képest drága. De el kell fogadnunk a pénzünk romlik az értékből, az árak emelkednek, a gazdaság pedig egészségesebb lesz.
Ha most elnéznénk Svájcba, egyetlen egy jó dolog van ott, hogy nagyon sokan ott tartják a pénzüket, amúgy viszont egy deflációval küszködő gazdaságról beszélünk. Gyárbezárások, munkanélküliség, hisz nem lehet mindenki bankár.
De nézzük a német példát, a németek negatív kamatot kaptak a kötvényeikre még tavaly nyáron. Tehát kevesebb pénzt kaptak vissza, mint amennyit befektettek. És bődületes mennyiségben vásároltak államkötvényeket, itt ez azt is jelentheti, hogy ennyire szeretik a hazájukat, bizalom az van az biztos.
Sok gazdaság megbirkózott már a deflációval. Egy valamire viszont érdemes figyelni, a legtöbb országban a jegybanki alapkamat nagyon alacsony, sokszor 0 közeli. Véleményem szerint ez veszélyes is lehet a gazdaságra, biztosan valami történni fog az elkövetkező időben, amire nem számítunk. A következő részben a kamat hatását fogom feszegetni, és hogy mi történik egy gazdaságba, ha elkezdik emelni a jegybanki alapkamatot, ez hogy alakítja a részvényeket, a piacot.
Remélem hasznos volt ez kis információ, és mindenki értette miről is beszélek.
Forrás: napikamat.blog.hu (saját szakmai blog)