Bajban van az USA, az EU, jogos feltételezés tehát, hogy a befektetők menekülnek az aranyba, és a svájci frankba. Ha ránézünk a grafikonokra, láthatjuk bármely devizával szemben az euró gyengült az utóbbi hónapokban. Az svájci frank nagyon erősödik az euróval szemben, sőt a japán jennel szemben is, és persze a dollárral szemben is.
Tehát bebizonyosodott, a svájci frankba menekül a tőke.
Míg azok a hírek röppennek fel, hogy az USA-ban sem fényes a helyzet, addig igen meglepően sokan 10 éves amerikai állampapírba fektetik pénzüket, a frank, és az arany mellett.
Kimondhatjuk, a válság nem ért véget, és csak reménykedhetünk, hogy nem lesz 2007 folytatásában V helyett W formájúak az indexek, részvények árfolyamai.
Külföldi honlapokon olvastam, sokan a forex és az online kis befektetők kereskedéseit is okolják a mostani helyzet miatt. Tény, hogy van a dologban spekuláció, de véleményem szerint régen is volt ekkora, akár 1987, 1994-1997-et nézzük. Amikor már az utca embere is a tőzsdéről beszél már gond van, bár hazánkban a devizahitelek miatt beszédtéma javarészt. Nem mehet folyton felfelé az árfolyam.
A gazdaságban még mindig folyik véleményem szerint a tisztogatás, a fellendülés átmeneti volt. A világ annyi, de annyi krachot végig élt, mint ahogy sok fellendülést is.
Feltehetjük a kérdést, merre is kereskedjünk hosszú távon. Olvasmányaim alapján ez jutott most eszembe:
"Akinek nincs búzája mikor esik az ár, annak akkor sincs, ha felmegy" /Budapesti Gabonatőzsde tőzsdecápái mondták anno/
Mikor érdemes venni?
Amikor a rossz hírek hallatán az árfolyam már nem esik tovább, akkor az azt jelenti, a piac túl van spekulálva. Úgy is fogalmazhatunk már nem a spekulánsok kezébe van a tőzsde, hanem azok kezébe akik, a vételi oldalon vannak, és nem érdeklik őket, hogy milyen rossz hír is van.
Majd még folytatom, egyenlőre ennyit.
ui. nem hagytam fel a kereskedéssel :) csinálom csinálom, közbe kaptam állásajánlatot, elfogadtam, így kicsi háttérbe szorult a tőzsde, de egy ilyen helyzet miatt úgy gondoltam írok egy bejegyzést.